Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall äga och förvalta fastighet samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 169 | 3 120 | 2 800 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 740 | 1 721 | 1 354 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 096 | 776 | 271 |
| Årets resultat (tkr) | 291 | 893 | 1 191 |
| Summa tillgångar (tkr) | 30 338 | 31 740 | 32 093 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 169 | 3 120 | 2 800 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 740 | 1 721 | 1 354 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 096 | 776 | 271 |
| Årets resultat (tkr) | 291 | 893 | 1 191 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 28 778 | 26 931 | 28 185 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 560 | 4 809 | 3 908 |
| Tillgångar (tkr) | 30 338 | 31 740 | 32 093 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 11 235 | 10 944 | 10 051 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 482 | 765 | 913 |
| Avsättningar (tkr) | 1 700 | 1 745 | 1 789 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 15 540 | 16 650 | 17 760 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 381 | 1 636 | 1 580 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 30 338 | 31 740 | 32 093 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 54.9% | 55.2% | 48.4% |
| Soliditet | 38.2% | 36.2% | 33.4% |
| Kassalikviditet | 113.0% | 293.9% | 247.3% |
Nm Knekten AB ingår i en koncern med 16 bolag. Koncernmoderbolag är Nordiska Motor Förvaltnings AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall äga och förvalta fastighet samt därmed förenlig verksamhet.